Week #3- $50 Weekly Menu

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. SEE OUR DISCLOSURE FOR MORE INFO.

4 (80%) 32 votes

Week 3 Grocery Notes: This week things are getting a little easier, we have lots of pork in the freezer, as well as a few packages boneless skinless chicken breast.
Yesterday, while shopping at Piggly Wiggly, I discovered a huge 15# package of thick sliced bacon for $19.99. Given the fact that our youngest would eat a pound of bacon in one sitting if given the opportunity, I figured I’d better buy it while it was priced well. I divided it into 1 pound packages, vacuum sealed it and froze it and now have enough for 15 meals.

This left our weekly budget with about $30. Using the grocery guide, I took advantage of the sales in our area and purchased the following: 2 heads of lettuce, 6 fresh tomatoes, 2 green peppers, 3 cukes, 2 packages of cream cheese, Milk, 2 lbs ground turkey, vidalia onions, elbow macaroni, cheese and 4 loaves of bread.



January 17th- 23rd

Monday 17th:

  • Breakfast: blueberry muffins
  • Lunch: Poor Boys (grilled cheese with tomato slices)
  • Dinner: Grilled Chicken Breast, Seasoned Potato Wedges (grilled), Summer Squash

Tuesday 18th:

  • Breakfast: homemade yogurt with sliced peaches (home canned)
  • Lunch: Salad w/ Shredded Cheddar Cheese, Leftover Grilled Chicken, Sliced Hard boiled eggs
  • Dinner: French Toast, Bacon

Wednesday 19th

  • Breakfast: waffles
  • Lunch:Egg Salad Sandwiches or Wraps
  • Dinner: Chinese Fried Rice, Stir Fry Vegetables


Thursday 20th
:

Friday 21st:

  • Breakfast: Scrambled Eggs & Toast w/ Homemade Jam
  • Lunch:Tomato Basil Salad*
  • Dinner: Hearty Taco Pasta

Saturday 22nd:

  • Breakfast:Bacon, Egg & Cheese Biscuits
  • Lunch:Leftover Taco Pasta (I Love this with extra jalepenos!)
  • Dinner: Baked Ham with Pineapple, Riced Potatoes, Steamed Green Beans, Fresh Rolls

Sunday 23rd

  • Breakfast:Bagels & Cream Cheese
  • Lunch:Ham SaladSandwiches & homemade potato chips
  • Dinner: Macaroni & Cheese with Ham & Broccoli

Various Snacks:

Drinks included:


week-3-50-weekly-menu A few things I’d like to share:

Just after the holidays, Whole hams were on sale in our area for .68 a pound, so I bought 4 and froze them. I also found real butter on sale the week before Christmas for $2 a pound and purchased 25 pounds. I detest margarine and will only use it if I absolutely have to.
I very rarely purchase canned fruits and vegetables- generally we prefer fresh or frozen.

We also grow several fresh herbs in the kitchen year round. I always have cilantro, rosemary, dill and basil on hand to add to various dishes. I find that it really enhances the flavor of food using fresh over dried.

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. SEE OUR DISCLOSURE FOR MORE INFO.

About GB101 719 Articles
Filled with an insatiable wanderlust to see the world, I've dedicated most of my life to saving money where I can so I can afford to see and do the things I want. I dug our family out of debt by reducing our grocery expense to less than $300 a month. You can too!

3 Comments

  1. I just have one question:
    Where on earth do you shop that you can purchase all that for $30?!?!?! If I got that at the Walmart or Publix here, I’d be looking at a whole lot more than that!!

    • I just have one question:
      Where on earth do you shop that you can purchase all that for $30?!?!?! If I got that at the Walmart or Publix here, I’d be looking at a whole lot more than that!!

      Aldi’s- most weeks I buy veggies at aldis- they have the best produce deals around. For example, this week pears are .50 a pound, whole pineapples are .99 Each, etc. It pays to watch the sales flyers in your area, we’ve lived in 3 different states and always manage to find stores with similar pricing.

  2. I have the same problem…small town grocery store (expensive) at home…Walmart/Safeway 45 minutes away. BUT…that being said…the mixes and make ahead ideas on this site will be awesome for us! We grocery shop only once a month…to save on gas and time/money…I’ve found so much here I can use. We are a family of 5…3 kids..tween and up…yet I manage to keep our grocery budget under $350 each month.

    I’m thinking taking what I’ve learned here so far I can eliminate another $50 off of that! I’m loving everything I’m reading so far!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*