Welcome Wagon Meet the Members Gb101 Intro

This topic contains 4 replies, has 2 voices, and was last updated by  GB101 7 years, 3 months ago.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • Author
    Posts
  • #8377

    :coffeebath: Welcome to the Forums! I’m GB101- the admin! We’ve created this site to help our friends and families who we see struggling on a daily basis to keep up with their monthly bills. As we see it, after creating a monthly budget and trimming the fat (cutting off cable/satellite, reducing cell phone bills, etc) the only areas that most people have Huge expenses is food.

    :chef:The average American family of 4 spends between $750-1,200 per MONTH on Food/Groceries alone. Consider this, if you could reduce your current spending to under $250 per month, you could utilize that savings (which you are currently USED to spending) to apply it to back debts.

    :Taco: If you saved just $300 per month- that’s a whopping $3,600 that you’re used to spending each YEAR- that could be spent on debts, reducing your mortgage, paying off a credit card, putting it into savings, etc.

    Take it a step further- Save $500 per month- is a savings of $6,000 per YEAR.

    :fryingegg:Check out our $50 Weekly Menus– complete with breakfast, lunch, dinner and snacks. We’ll try to include as many recipes as possible! We’d love to read your weekly menu ideas and view your recipes as well, so feel free to submit them!

    On behalf of our family of 4, which includes my spouse and our 2 teenagers, Welcome to the Site!!

    #14004

    Anonymous

    I live in Alaska, the more accessible part, but I am curious as to what state you live in? Our food prices are a bit more up here depending on the comparison states. I’ve recommended your site to hundreds of people on FB.

    #14011

    @skallas 52480 wrote:

    I live in Alaska, the more accessible part, but I am curious as to what state you live in? Our food prices are a bit more up here depending on the comparison states. I’ve recommended your site to hundreds of people on FB.

    Ah, yes, your state’s prices are considerably higher on everything, particularly Eggs! It might be worth it to you to get a handful of chickens if you have the space to keep them.

    They’re fairly easy to raise and you’d make a bundle on selling the eggs on the side.
    We traveled through AK for several weeks this past summer, mostly Around the Kenai, Soldotna, Down to Homer as well as up through Denali. I was floored by the prices of snack food items up there, particularly the pillsbury biscuits, almost $5 a tube. Absolutely crazy prices, but I did notice that the income is a bit higher for most folks than here.

    We’ve lived in 3 very different regions the past decade, The Frigid Northeast in Maine, the midwest in Wisconsin and now the South East of SC. I have to say, the climate is much nicer in the South East, but the fishing isn’t near as fun! ­čśë

    #14021

    jschick
    Member

    Hi I have been using your site for a couple of months. I just got registered tonight. I live with my DH. We are on a fixed income.

    I live about 25 miles from a grocery store and we don’t have a car right now. So i cook everything from scratch and I was surprised to find I love it. It isn’t as hard as shopping. He He I have made up some of the mixes and so far love them.

    I have been tweaking the recipes as some ingredients seem to be different priced in my area and adjusted to our tastes. I have canned, dried and cooked from scratch off and on for about 45 years, but these mixes are very helpful. If I don’t feel well, I have some things that are “just add water” I still need to stock pile some ingredients, like powdered butter??? still debating with myself over that one.

    but i have a good start on a hugh inventory. My daughter made a remark about she didn’t have a grocery store in her house (but when she needs something she likes mine). and i live in a 12 by 60 ft trailer. But i seldom need anything this minute and can add it to a list for my once a month shopping excursion.

    I had lived in a city and was probably 6 blocks from any and every thing imaginable. I now live on 6 acres and the closest little convenience store (gas, milk, bread, etc) is about 6 miles away. So, I have to be resourceful and so far I am doing fine. And enjoying it.

    Can’t wait to get a big chest freezer so i don’t HAVE to bake bread every 2 or 3 days. I have a small chest but it has meat, veg, fruit, milk, cream, butter and eggs in it. I cook for 2 usually but I can feed oldest daughter’s family (5) and youngest daughter’s family (6) as well. The holidays are so much better with my whole family together (I had lived in another state because of DH work) I have cats and love them dearly.

    They sure have been a world of love for me. DH is totally disabled with a heart condition and I have diabetes, osteoarthritis and fibro-myalgia. So we have med bills big enough to support a small country. And we are $50 over income levels to get any help.

    How ironic! But this sight has helped me learn how to be more self sufficient. Chickens next. but that will be another learning curve for us.

    I want a couple of peacocks. I love their feathers! And their call Help! Help!

    I wonder if I am in my 2nd childhood sometimes.

    #14024

    I still need to stock pile some ingredients, like powdered butter???

    You can get powdered butter on Amazon, alternatively, you can “Can” butter as well. The powdered butter comes in handy for various recipes.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.