• Bubble & Squeak

    Delicious Cabbage sausage dishBubble and squeak combines the flavors of your favorite sausage and delicious steamed cabbage topped with a generous handful of sharp cheddar cheese. This very simple recipe is very inexpensive and quite filling.

    Ingredients

    • 1 Head of Cabbage, wash and chopped into 1" pieces
    • 1 tsp garlic salt
    • 1 lb Sausage
    • 1 c. Sharp Cheddar cheese, shredded


    Steam or boil the cabbage until soft. While it's cooking, crumble and brown the sausage in a skillet. If the sausage is fatty, drain it.

    Once the cabbage is done (soft to your liking),plate it, sprinkle lightly with garlic salt, top with a generous scoop of browned sausage and a handful of shredded cheddar cheese. Let the heat of the sausage melt the cheese for a minute before serving.

    I recently found an excellent deal on sausage for only .50 per pound. Clearly this it not a normal occurrence. If sausage is expense in your area, you can make your own using a pound of ground turkey (which is available in rolls in the freezer section at Walmart for $1.10 per pound)

    MYO Sausage:
    1#lb Ground Turkey or Pork
    1 tsp Ground Sage
    1 Tsp Fennel Seeds
    1/8 tsp Black Pepper
    1/8 tsp Garlic salt
    1/8 tsp oregano

    Mix the spices together and then fully incorporate into the meat. It's best if you can let it set several hours before cooking it, but if you're making a quick dinner, you can use it right away.

    Now for the Grocery Budget 101 Breakdown:

    * 1lb Sausage $.50
    * 1 Lg Whole Cabbage 1.19
    * 1 c. Cheddar Cheese .75


    Total Cost of Meal to Feed 4 People: $2.44 or .61 per person

    I realize that that our Breakdown above is probably not the price everyone can relate to, so here is the breakdown if you make your own sausage for this recipe.

    * 1lb Ground Turkey $1.16 (Aldi's price as of 3-13-11)
    * spices/seasonings to make sausage $ .30
    * 1 Lg Whole Cabbage 1.19 (purchased locally at food Lion)
    * 1 c. Cheddar Cheese .75 (purchase shredded cheese in bulk, divide into smaller pkgs & freeze it till needed)

    Total Cost of Meal to Feed 4 People: $3.40 or .85 per person
    Comments 1 Comment
    1. nikki's Avatar
      nikki -
      Sounds like heaven! Unfortunately I think only hubby and I will eat it. But believe me I'll try to get the kids in on it.
    Comments Leave Comment

    Click here to log in

    What is the main ingredient in French Fries?


    reminderHave a comment or question you'd like to add? Register & Login to add your own comments, thoughts, questions or suggestions.

    As always, Registration is Free!

  • Latest Articles

    Bacon Spinach Mac-n-Cheese

    Combine the flavors of bacon, fresh spinach and cheese over your favorite pasta... read more

    Categories:

    dirt cheap  dinner 

    Frankenstein Treats

    Need a quickie last minute treat to bring to a party in under 25 minutes? Make these adorable, yet tasty Frankenstein Krispie treats!
    ... read more


About Us

    GroceryBudget101.com is an upbeat site created by a mom who is dedicated to helping other families get control of their grocery bill!

Follow us on

Twitter Facebook youtube Pinterest RSS Feed