• Vanilla Coconut Protein Bars

    Tired of spending $1.50-$4. for a protein bar that tastes like sawdust? Here's an easy dirt cheap recipe for making your own vanilla coconut protein bars.
    Homemade Protein Bars

    In keeping with our New Years Resolutions we're seeking healthier (High protein) snack recipes that are also gluten free.

    You'll Need:

    1/2 cup Vanilla Whey
    1/4 cup of Flaked Coconut (try toasting your own!)
    1/4 cup of Oat Flour, Almond Flour or Coconut Flour
    1/4 cup of Milk (Regular, coconut milk, almond milk,etc)
    4 Tbs melted 85% Dark
    Chocolate

    Makes 4 Bars
    Homemade Protein Bars

    In a small bowl mix the vanilla whey with the flour of your choice. Since oat flour is super cheap and easy to make at home, we opted to use that. Add the milk and coconut, mixing well. Shape into 4 bars. Melt the chocolate in the microwave (15 seconds at a time to avoid melting too fast and stir in between) or over a double boiler. Dip each bar into the melted chocolate, coating it well in about a Tablespoon of melted chocolate. Alternatively, you can pour the melted chocolate over the tops of each bar.

    Freeze for about 20 minutes.

    These are wonderful if made with a very, very dark chocolate.

    Nutrition
    Breakdown:


    Total Fat 7 g
    Total Carb 11g
    Protein 16g
    Comments 6 Comments
    1. Justanks's Avatar
      Justanks -
      Has anybody tried these out there? I'd hate to buy Vanilla Whey and not like this.

      Thanks guys!
    1. Amber's Avatar
      Amber -
      Yes, but we have, but if you don't already consume a brand of vanilla whey that you enjoy don't bother running out to buy one just to make protein bars!

      Vanilla whey is one of those hit or miss kind of things, you can take a great recipe and make it taste like a pile of horse manure by using the wrong whey.
    1. Unregistered's Avatar
      Unregistered -
      For me, I calculated the cost of homemade protein bars to be at least $1-$1.50 each given protein powder is $16/pound making 20 bars per pound of protein powder. So the bottom line I use is the price of the protein powder alone which for me equals at least 80cents/bar, cheaper than p90x brand at $2.50/bar, and healthier than some other brand names, but technically not a whole lot cheaper.
    1. AshleighAnn's Avatar
      AshleighAnn -
      Quote Originally Posted by Justanks View Post
      Has anybody tried these out there? I'd hate to buy Vanilla Whey and not like this.

      Thanks guys!
      I highly recommend going to a health store, vitamin store, etc.. And asking for vanilla whey protein... With different flavors for very different brand, you may like one and not another. It took me a while to find one I actually liked.

      I love metrx...taste like vanilla cake mix lol. Samples help a lot! So I didn't waste money.
    1. AshleighAnn's Avatar
      AshleighAnn -
      Quote Originally Posted by Justanks View Post
      Has anybody tried these out there? I'd hate to buy Vanilla Whey and not like this.

      Thanks guys!
      I highly recommend going to a health store, or vitamin store, and asking for samples for vanilla whey protein powders.. Or any flavor for the matter... Chocolate might be good with this recipe too

      You may go through a lot of different brands before you find one you like.. I know I did! Samples were a godsend. I really like vanilla and chocolate metrx, the vanilla tastes like vanilla better, and the Chocolate tastes like chocolate pudding.

      Yum!
    1. Unregistered's Avatar
      Unregistered -
      Can I substitute a protein dry shake mix for the whey ?
    Comments Leave Comment

    Click here to log in

    What is the Main Ingredient in Ketchup?


    reminderHave a comment or question you'd like to add? Register & Login to add your own comments, thoughts, questions or suggestions.

    As always, Registration is Free!

  • Additional Articles you May Enjoy:

    Pepper Steak

    Pepper steak is a simple, delicious dish that takes less than 15 minutes to prepare. It makes a wonderful main meal, as well as tasty (leftover) pepper steak wraps for super fast lunches during the week.

    Categories: dirt cheap 
    GB101 02-07-2019 07:00 AM Go to last post

    Carolina Firecrackers

    Carolina Firecrackers offer a kick of spice and zest for a great game day munchie that takes less than 5 minutes to throw together. Mix a few seasonings, toss them into a baggie with some crackers and you'll have an unforgettable snack that everyone will want the recipe for!

    Categories: dirt cheap  myo  make your own  snacks 
    GB101 01-29-2019 05:41 AM Go to last post

    Winter Fruit Salad with Lemon Poppyseed Dressing

    A flavorful addition to Holiday tables, buffets, family gatherings or for a change of pace at the dinner table, this unique combination of fresh greens, sweet-tart cranberries, crisp bites of fresh apple and pear are complimented with a drizzle of light citrus lemon poppyseed dressing. A Real Crowd Pleaser!

    Categories: dirt cheap  myo  make your own  lunch  dinner  snacks 
    GB101 01-13-2019 02:20 AM Go to last post
  • Latest Articles

    Pepper Steak

    Pepper steak is a simple, delicious dish that takes less than 15 minutes to prepare. It makes a wonderful main meal, as well as tasty (leftover) pepper steak wraps for super fast lunches during the week.
    ... read more

    Categories:

    dirt cheap 

    Carolina Firecrackers

    Carolina Firecrackers offer a kick of spice and zest for a great game day munchie that takes less than 5 minutes to throw together. Mix a few seasonings, toss them into a baggie with some crackers and you'll have an unforgettable snack that everyone will want the recipe for!
    ... read more

    Categories:

    dirt cheap  myo  make your own  snacks