• 2013 $50 Weekly Menu Plan Week #44

    2013 $50 Weekly Menu Plan Week #44: Welcome back as we roll into week #44 of our $50 weekly grocery budget! This week is a Pantry restocking week and will give you a great idea about how we manage to only spend $50 per week on average despite rising grocery prices . . .

    If you've been diligently following our weekly menu plans, you already know that we've been holding out on restocking or spending much, watching those seasonal sales trends until the Holiday sale prices finally hit the stores on
    baking supplies. Well, I'm happy to report that in our area, they certainly have! This week is finally a Pantry Restocking week. One of the most frequently asked questions that we receive from people is, "It doesn't add up, I mean, there are items in your menu that you didn't buy this week, how does that work?" This week is a prime example of Exactly how that works!

    If you review our last couple of weeks you'll see that we've been very careful with our spending so that we could Roll over our planned weekly budget allotment into a pantry/baking supplies restocking week.

    Let's take a review of Previous Weeks to see how how much money
    we have left in the budget to put towards restocking the pantry:

    week #44 $50. (this week)
    week #43 we spent $8.03 = $41.97 rolled over
    week #42 we spent $43.15 = $6.85 rolled over
    week #41 we spent $22.18 = $27.82 rolled over
    week #40 we spent $41.98 = $8.02 rolled over
    week #39 we spent $32.16 = $17.84 rolled over
    week #38. we spent $54.6 = -4.60 subtracted from budget
    week #37 we spent $39.84 = $10.16 rolled over
    Total available to spend this week without going over budget $158.06

    From the Farmers Market & Store: Bananas, Artisan lettuce, celery, bell peppers, cherry tomatoes, fresh mushrooms, canned pumpkin, pecans, White flour, Wheat Flour, sugar (White/brown/powdered), several spices, canned beans (several Varieties), dried beans (several varieties), 25# Jasmine Rice, apples, yeast, garlic, store brand
    rice krispies, store brand corn flakes, store brand raisin bran, Fake Oreos (store brand), sweetened condensed milk, evaporated milk, powdered milk, dried cranberries, sunflower seeds, 25 cans store brand "rotel", 25 cans diced tomatoes, onions, baking potatoes (25# for $4 at Farmers Market), Acorn Squash, chocolate chips, butterscotch chips, cream cheese

    Total Spent this week $126.74, which leaves us with $31.32 to roll over into next weeks budget if needed.

    From the Garden: jalapenos
    From our Backyard: Fresh Eggs


    Breakfast Options for this week: Fresh Apples, Bananas, Home-Canned Peaches



    Monday October 28th:


    Tuesday October 29th:



    Wednesday October 30th:



    Thursday October 31st:

    • Lunch: Tuna Salad Sandwiches
    • Dinner: Gnarled Witches Fingers, Mashed Zombie Innards (garlic Smashed Potatoes), steamed veggies


    Friday November 1st:

    • Lunch: Grilled Cheese Sandwich & Tomato Soup or Shrimp Pasta Salad (if we have any luck fishing!)
    • Dinner: Venison Roast w/ Potatoes, Carrots, Onions & Yeast Rolls


    Saturday November 2nd: Game Day! Potluck game day get together

    • Midday: Get Together With Friends making Yankee Chili, Cornbread

    Sunday November 3rd:




    Various Snacks & Desserts:



    Drinks Available:
    * Iced Tea (Unsweetened or Sweet Tea)
    * Coffee
    * Hot Chocolate/Cocoa
    * Iced Coffee Drinks
    * Almond Milk
    * Lemonade

    Less Likely to be used, but still available:
    * Copycat Gatorade
    * CopyCat Arizona Green Tea
    FYI: This is a prime example of why it pays to watch sales cycles. Our local grocery store marked down diced tomatoes (store brand) to only .39 per can. Despite have several quarts of home canned tomatoes, I know that these will come in handy for recipes during the weeks ahead. I bought 25, honestly, if I'd had more room in the pantry, I'd have purchased 50. The huge bag of potatoes will be roasted later this week and turned into individually wrapped twice baked potatoes.


    ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~

    For Further reading/help we recommend the following:

    • $50 Dollar Menu Frequently Asked Questions - There are certain questions that seem to pop up again and again, so rather than be redundant and repeat answers, we've put them all in one convenient place for you!


      • Basic Questions- Why we don't provide a shopping list, Random ingredients that aren't in the shopping list, are groceries cheaper , etc




      • More Questions- more in depth questions regarding dietary guidelines, dealing with picky eaters, junk food and more




      • It Doesn't Add up- Learn why some items in the Menu plan aren't listed in this
        weeks grocery purchase list & how it all comes together



    • November Sales Trends- not sure what Should be on sale right now? Here is a list of the current Sales trends throughout the month of November so you know what savings to expect and look forward to.




    • $50 Weekly Menu Plan Help across the USA- Do you find yourself struggling to reduce your grocery bill each month? Check out our Menu plan help across the USA to see if your area has been featured for more 1-on-1 help, if not, feel free to add your request to have your city/state featured.


    • Making Fruits & Veggies Last: At the beginning of each week we prepare the vegetables and fruits to make meal preparation easier during the week and to save money by preventing waste. You can read more about that here.





    Can Stock Photo Inc. / zigzagmtart
    Comments 2 Comments
    1. Unregistered's Avatar
      Unregistered -
      I think it's easy to cut the bill in half when you eat processed stuff, sugar and carbohydrates. As a family that only eats Paleo/low carb there's no way we can get away with under $100 a week at very minimum. I think if the stores would reduce the good healthy food maybe there would be less obesety in the world. Wishful thinking.
    1. reneemc's Avatar
      reneemc -
      I think its important to remember that stocking up will cost some money, but save in the long run. I have been following this sites suggestions for a couple of months and have just did the "big meat stock up" We went to a wholesale meat warehouse set budget of $125, bought I bulk, broke it down and stocked the freezer. Although there is much more I would have lie to get I figured that I have to start somewhere!
    Comments Leave Comment

    Click here to log in

    What is the Main Ingredient in Ketchup?


    reminderHave a comment or question you'd like to add? Register & Login to add your own comments, thoughts, questions or suggestions.

    As always, Registration is Free!

  • Additional Articles you May Enjoy:

    Pepper Steak

    Pepper steak is a simple, delicious dish that takes less than 15 minutes to prepare. It makes a wonderful main meal, as well as tasty (leftover) pepper steak wraps for super fast lunches during the week.

    Categories: dirt cheap 
    GB101 02-07-2019 07:00 AM Go to last post

    Carolina Firecrackers

    Carolina Firecrackers offer a kick of spice and zest for a great game day munchie that takes less than 5 minutes to throw together. Mix a few seasonings, toss them into a baggie with some crackers and you'll have an unforgettable snack that everyone will want the recipe for!

    Categories: dirt cheap  myo  make your own  snacks 
    GB101 01-29-2019 05:41 AM Go to last post

    Winter Fruit Salad with Lemon Poppyseed Dressing

    A flavorful addition to Holiday tables, buffets, family gatherings or for a change of pace at the dinner table, this unique combination of fresh greens, sweet-tart cranberries, crisp bites of fresh apple and pear are complimented with a drizzle of light citrus lemon poppyseed dressing. A Real Crowd Pleaser!

    Categories: dirt cheap  myo  make your own  lunch  dinner  snacks 
    GB101 01-13-2019 02:20 AM Go to last post