Bubble & Squeak

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. SEE OUR DISCLOSURE FOR MORE INFO.

4 (80%) 32 votes

bubble-squeak
Bubble and squeak combines the flavors of your favorite sausage and delicious steamed cabbage topped with a generous handful of sharp cheddar cheese. This very simple recipe is very inexpensive and quite filling.

Ingredients

  • 1 Head of Cabbage, wash and chopped into 1″ pieces
  • 1 tsp garlic salt
  • 1 lb Sausage
  • 1 c. Sharp Cheddar cheese, shredded

Steam or boil the cabbage until soft. While it’s cooking, crumble and brown the sausage in a skillet. If the sausage is fatty, drain it.

Once the cabbage is done (soft to your liking),plate it, sprinkle lightly with garlic salt, top with a generous scoop of browned sausage and a handful of shredded cheddar cheese. Let the heat of the sausage melt the cheese for a minute before serving.

I recently found an excellent deal on sausage for only .50 per pound. Clearly this it not a normal occurrence. If sausage is expense in your area, you can make your own using a pound of ground turkey (which is available in rolls in the freezer section at Walmart for $1.10 per pound)

MYO Sausage:
1#lb Ground Turkey or Pork
1 tsp Ground Sage
1 Tsp Fennel Seeds
1/8 tsp Black Pepper
1/8 tsp Garlic salt
1/8 tsp oregano

Mix the spices together and then fully incorporate into the meat. It’s best if you can let it set several hours before cooking it, but if you’re making a quick dinner, you can use it right away.

GB101-Nest-EggNow for the Grocery Budget 101 Breakdown:

* 1lb Sausage $.50
* 1 Lg Whole Cabbage 1.19
* 1 c. Cheddar Cheese .75

Total Cost of Meal to Feed 4 People: $2.44 or .61 per person

I realize that that our Breakdown above is probably not the price everyone can relate to, so here is the breakdown if you make your own sausage for this recipe.

* 1lb Ground Turkey $1.16 (Aldi’s price as of 3-13-11)
* spices/seasonings to make sausage $ .30
* 1 Lg Whole Cabbage 1.19 (purchased locally at food Lion)
* 1 c. Cheddar Cheese .75 (purchase shredded cheese in bulk, divide into smaller pkgs & freeze it till needed)

Total Cost of Meal to Feed 4 People: $3.40 or .85 per person

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. SEE OUR DISCLOSURE FOR MORE INFO.

About GB101 719 Articles
Filled with an insatiable wanderlust to see the world, I've dedicated most of my life to saving money where I can so I can afford to see and do the things I want. I dug our family out of debt by reducing our grocery expense to less than $300 a month. You can too!

1 Comment

  1. Sounds like heaven! Unfortunately I think only hubby and I will eat it. But believe me I’ll try to get the kids in on it.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*