Jam Breakfast Bars

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. SEE OUR DISCLOSURE FOR MORE INFO.

4 (80%) 32 votes

jam-breakfast-bars
Delicious breakfast bars filled with your favorite flavor of jam for a filling, tasty breakfast on the go. Whether the kids are heading out to the school bus, off to play dates or seasonal activities, these make ahead bars are perfect.

You’ll Need:

Bars:
1/2 cup all-purpose flour
1/2 cup whole wheat flour
1/2 cup Old Fashioned oatmeal
1/2 cup sugar
1/2 cup butter or shortening, softened
1 egg
1 cup blackberry, strawberry, raspberry or any flavor jam EXCEPT freezer jam

Topping:

1/4 c. White flour
1/4 c. Whole Wheat Flour
1/4 c. Old Fashioned Oats
1/4 c. butter
1/2 cup chopped walnuts

Heat oven to 350°F. Line the bottom of an 8″x8″ pan with foil, or parchment paper.
jam-breakfast-bars

In medium bowl prepare the base of the bar by adding flours, sugar, oatmeal, butter and egg, mixing with an electric mixer on low speed until crumbly. Press the bar dough into the bottom of the prepared pan.

Spread the Jam evenly over the dough. Here I’m using homemade blackberry jam.

jam-breakfast-bars

In a small bowl combing the ingredients listed for the topping. Sprinkle generously over the top of the bars.

jam-breakfast-bars

Bake for 40-45 minutes, or until golden brown, cool completely before cutting. Makes 12 bars

jam-breakfast-bars

GB101-Nest-EggGroceryBudget101.com Breakdown:

Based off Typical store prices:

Flour .10
Wheat Flour .14
Oats .07
Butter .75
sugar .15
walnuts .30
Jam .50
egg .08
———————–
Total recipe $2.09 = .17 cents per serving

This can be made even less expensively if you make your own jams/jellies. In this batch we used Blackberry Jam- it cost us .97 to make 6 jars of jam, the blackberries were wild & we picked them for free, the pectin in the jam was marked down to .10 a container at the end of season last year. If you raise chickens, as we do, your eggs will be free as well (provided you feed them naturally & don’t have to purchase food).

Our cost for this recipe was:

Flour .10
wheat flour .14
oats .07
butter .75
sugar .15
walnuts – free from the tree we harvested from last year
Jam .16
egg- free
——————————-
Total Cost of Recipe $1.37 or .11 per serving

THIS POST MAY CONTAIN AFFILIATE LINKS. SEE OUR DISCLOSURE FOR MORE INFO.

About GB101 719 Articles
Filled with an insatiable wanderlust to see the world, I've dedicated most of my life to saving money where I can so I can afford to see and do the things I want. I dug our family out of debt by reducing our grocery expense to less than $300 a month. You can too!

4 Comments

  1. These are great! Made mine with added ground flax seeds, apricot jam and almonds in place of walnuts! :chase:

    • These are great! Made mine with added ground flax seeds, apricot jam and almonds in place of walnuts! :chase:

      Love the idea of adding ground flax seeds!

    • hrm, I’m wondering if there’s any difference if not made with an electric mixer? I haven’t got one. ;(

      No difference in taste, just a tad more work.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*